درباره سینا سیاوشان 🌿

سینا سیاوشان متولد مهر ماهِ (اکتبر) سال ۱۹۹۶ میلادی در تهران، از کودکی به تمرین و مطالعه در زمینه هنرهای رزمی و یوگا، موسیقی، عکاسی، مستندنگاری و فیلم سازی، طراحی گرافیک، فلسفه غرب و عرفان شرقی پرداخت و از ۱۶ سالگی و در سفرهای تک نفره کوله پشتی در سرتاسر ایران (و بعد ها در شمال و جنوبِ هندوستان) با یوگا و سبک زندگیِ طبیعت-گرایانه بهتر و بیشتر آشنا شد. به واسطه ی رسانه ی اینستاگرام او توانست در طی سال ها نویسندگی و تولید محتوا (از سال ۲۰۱۳) توجهِ مخاطبان پارسی زبان و بین المللی را جلب و با افرادِ همسو در تمامِ جهان ارتباط برقرار کند که این فعالیت ها از سال ۲۰۱۷ و پس از مکتوب شدنِ بیانیه ی رویش به صورت فعالیت های رویشی جهت یافت و به تشکیلِ بنیادِ رویش در سال ۲۰۱۹ منجر شد.

از کودکی به تحصیلِ هنر های رزمی و موسیقی در خانواده ای هنرپرور پرداخت و در رشته های زیر به فعالیت و کسب تجربه پرداخت.

موسیقی و اصوات درمانی

نواختن ِ ساز های پیانو و گیتار ِ کلاسیک را از سن ١٢ سالگی و به تشویق ِ پدر پیش گرفت و تا ٢۴ سالگی تجربیات و اجرا هایی در ایران و هند در سبک های {کلاسیک، فیوژن، نواحی و مقامی} و نیز مطالعات و تجربیاتی چند ساله در زمینه موسیقی (اصوات) درمانی با درمانگران اقصی نقاط جهان (از جمله ایران، هندوستان، آمازون روسیه و ...) داشته.

نماهنگ (موسیقی-فیلم) ِ اخیرِ وی به نام «درمانگریِ شمنی» (٢٠٢٠) که در هندوستان و با همکاریِ هنرمندی مصری تبار تهیه شده، شرحِ حالی کوتاه از دنیای تجربه شده توسط وی می باشد:

هنر های رزمی، طبیعت‌گردی و یوگا

از سن ١١ سالگی به تمرین هنر های رزمی (جودو) و سپس آسانا یوگا پرداخت و از طریق ِ سفر و عکاسی و ثبت مستند از اساتیدِ برجسته با ایشان به همنشینی و هم‌افزایی استاد. آشناییِ او با دانشِ یوگا به عنوان ِ یک حکمت ِ باستانی و ملاقاتِ وی با هنردرمانگرانِ نواحی ِ مختلف ِ جهان [که از شیوه هایی همچون موسیقی درمانی ، مدیتیشن و تمریناتِ تنفسی و یوگا برای بهبودی و شفای بیماران استفاده می‌کردند] و سفر های با کوله‌پشتی در طبیعت و نواحی مختلف ایران توجه ِ وی را به سوی سبک زندگی ِ طبیعت‌گرایانه و پروژه پویشِ رویش سوق داد.

از سال ِ 2017 در شهر های مختلف ایران و هندوستان به برگزاری ِ کارگاه های رویش* مشغول شد که در آنها از اساتیدِ برجسته بین المللی دعوت به عمل می آمد تا تجربیات و آگاهی ِ ارزشمند ایشان به انسان ها (و خصوصاً نسل جوان) انتقال پیدا کند.

  • روش مورد نظرِ وی ترکیبی از تمرینات یوگای سنتی همچون هاتا و آشتانگاوینیاسا با رویکردِ‌ درمانی و حرکات اصلاحی به جهتِ بهبود/افزایش دامنه حرکتی مفاصل و ستون فقرات با کمترین آسیبِ ممکن (و بهبودِ آسیب دیدگی های پیشین) می باشد. و طراحیِ تمریناتی که اصول ِ سه گانه‌ی انعطاف–تعادل–قدرت در آنها نمود ِ جسمانی پیدا کرده و مناسب ِ طیف وسیعی از انسان ها (از خردسال تا سالمند و کم‌تحرک تا ورزشکار) باشد در سال های اخیر مورد ِ توجه و مطالعه او بوده است.

  • وی روش درمان ِکل‌نگر (Holistic) که ابعاد ِ مختلف ِ وجود همچون روح، روان و جسم را مورد بررسی قرار می دهند از دیگر روش های درمانیِ جزئی ارجح می داند و سلامتی در نظر ِ وی «چیزی بیشتر از صرفاً بیمار نبودن» و بیشتر به معنی ِ در تعادل ِ پیوسته قرار داشتن ِ جسمانی، روانی، احساسی، فرهنگی و روحانی {با طبیعت و هستی} می باشد.

متن مصاحبه کامل نشریه دانش یوگا با سینا سیاوشان:

http://www.sinasiavoshan.ir/en/about/interviews/

______________________________________________________________________________

{مجموعه یوگا: هنر زندگی} که توسط وی با موضوعِ گسترشِ آگاهی در رابطه با حکمت باستانی یوگا که توسط اقوام هندوآریایی پایه گذاری شده و در سال های اخیر در جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده، به زبان پارسی و برای پارسی زبانان جهان تهیه شده و امید است که مورد بهره مندی، افزایش سطح آگاهی و آرامش و تعادل روحی روانی جسمانیِ انسان های جهان و به خصوص ایرانیان عزیز گردد.

https://sinasiav.ir/category/artofliving

برای مشاهده و دریافت مجموعه { یوگا هنر زندگی} بر روی لینک بالا کلیک کنید.☝️